english

Když člověku nic nedáš, tak nemá co zahodit

Václav Kuneš hovoří s Jiřím Kyliánem

Zdroj: Archa noviny, 05-06/2012, v on-line podobě zde: www.archatheatre.cz/cs/casopis/cislo/05-06-2012/

 

Václav Kuneš: Nataša a já o Vás často mluvíme jako o našem uměleckém otci. Co Vy na to?
 
Jiří Kylián: Já bych spíše řekl, že byste mě měli nazývat uměleckým praotcem. Poslouchej, já ti řeknu několik takových hlouposti a nějak si to přeber. Takový umělecký otec... to je docela závažná věc. Co bylo a je pro mne důležité je nejenom tvořit choreografie, ale dát lidem šanci se také něco naučit a poznávat další a další lidi; to platí jak pro tanečníky, tak pro publikum. To znamenalo zvát do Nederlands Dans Theater ty nejlepší choreografy, které jsem znal. NDT bylo takové hnízdo, z něhož se vylíhlo hodně nových myšlenek. Jednalo se o velkou líheň. Takže v tomto smyslu možná nějakým tím praotcem něčeho tak trochu jsem. 
 
Václav Kuneš: K té líhni - pro mne se jednalo o důležité momenty jako ze života, nejenom z toho sálu, divadla či práce. 
 
Jiří Kylián:  Lidskost má v kumštu opravdu velké a důležité místo. Každý člověk je jiný a mně vždycky záleželo na tom, dokázat v lidech probudit právě ten jejich specifický talent. Je lhostejné, jakou má mít podobu. 
 
Václav Kuneš: Ale asi ne každý je schopen to nějak přijmout...
 
Jiří Kylián: Všechno záleží na každém člověku, na jeho velkorysosti a schopnosti přijímat takové věci. Každý má svou svéráznou individualitu nebo také sobectví, které mu neumožňuje takové věci přijímat... Člověk musí mít jistou dávku otevřenosti a dokázat se přihlásit k tomu, že takový nebo takový podnět přijal, což není tak jednoduché, protože se jedná o složité psychologické věci. 
 
Václav Kuneš: Jak jste se to naučil?
 
Jiří Kylián: Myslím, že jsem se k tomu z velké části dopídil sám, ale než jsem se to naučil, udělal jsem šílenou spoustu chyb. A když si člověk dokáže ty chyby přiznat a poučit se z nich, má z toho takovej velkej majetek. Starý rčení, že chybami se člověk učí, platí už tisíce let. Ale skutečně se umět z těch chyb poučit, neopakovat je anebo se alespoň snažit je neopakovat, je strašně důležité. Myslím si, že jsem jaksi z velké části takovej samouk. 
 
Václav Kuneš: Jednou jste vyprávěl, jak jste byl zaskočen otázkou dítěte, jestli byste chtěl něčím ještě být nebo jestli už něčím jste. A vlastně jsme se nikdy nedostali k tomu, co jste odpověděl. 
 
Jiří Kylián: No, teď jsem - penzistou, jako důchodcem. Je mi 65... a jsem nastydlej.
 
Václav Kuneš: Aha, takže teď už jste jenom důchodcem?
 
Jiří Kylián: Hmmm, to je trošku jinak. Vždycky jsem nějakým způsobem vyučoval, ale v podstatě jsem měl pocit, že nikdy nikoho nic nenaučím. Teď jsem si uvědomil, že kdybych zemřel a to, co jsem se naučil, bych nedal někomu dál, tak to prostě se mnou zemře. Ale nejenom to! Byla by škoda, kdyby někdo neměl nic k zahození. Rozumíš... Když vědomosti nikomu nedám, nebude mít co zahodit, a tak jsem se rozhodl se o své vědomosti podělit. Pokud za něco stojí nebo nestojí, je šumafuk. Chtěl bych se rozdělit s lidmi, kteří o to mají zájem, ale také proto, aby mohli zahodit to nepotřebné. Myslím takové zkušenosti, které nejsou ani vědomostmi či moudrosti, které člověk nastřádá v životě. Není zapotřebí, aby někdo musel tyto zkušenosti znova vymýšlet nebo zažívat, protože už zde jsou. A člověk by je měl využívat jako takovej polštář pod ****, aby si zase mohl sednout o kousek dál a nevymýšlet znovu trakař. Já myslím, že mi rozumíš, ale jestli napíšeš takovou blbost, tak tě zabiju. 
 
Václav Kuneš: Rozumím, jasně. Ne, já to upravím a něco vyhvězdičkuji. 
 
Jiří Kylián: Ale rozumíš mi dobře?
 
Václav Kuneš: Jo, rozumím. Zkrátka není třeba znova vynalézat kolo, že jo?
 
Jiří Kylián: Přesně tak. A jiná daleko důležitější věc je, že dneska večer hraje FC Barcelona s AC Milan, tak se na to koukej. 
 
Václav Kuneš: Aha, díky. Najdu nějakou hospodu a budu se koukat.
 
 
 
 
 
 
 

Divadlo Archa

Na Poříčí 26, 110 00, Praha 1
telefon: +420 221 716 111
e-mail: archa@divadloarcha.cz

Pokladna

telefon: +420 221 716 333
pokladna@divadloarcha.cz

Otevírací doba

pondělí - pátek | 10 - 18
a vždy 2 hodiny před začátkem představení

LETNÍ OTEVÍRACÍ DOBA
ČERVENEC

1. - 31. | po - pá | 10.00 - 16.00
2.7. otevřeno 10.00 - 20.00
6.7. - zavřeno, státní svátek

SRPEN
3. - 5. | po - pá | 10.00 - 18.00
6. - 14. | po - pá | 10.00 - 16.00
17. - 31. | po - pá | 10.00 - 18.00
  • Přihlaste se do kurzů Archa.lab!

    Podzimní semestr pravidelných kurzů pro veřejnost otevírá Archa.lab opět od října 2015. Nabízíme kurzy pro děti, pro mládež i pro dospělé! Více

  • Letní provoz pokladny

    O divadelních prázdninách je naše pokladna otevřena v prázdninovém režimu. Před naší návštěvou si prosím ověřte otevírací dobu, kontaktovat nás ...Více

  • Sophie Hunger 4. listopadu v Arše

    Sophie Hunger přijede do Archy představit aktuální a zatím nejvyzrálejší album Supermoon! Koncert pořádá agentura Rachot. Více

Divadlo Archa je podporováno grantem Hlavního města Prahy ve výši 20.000.000 Kč

Divadlo Archa je podporováno grantem Hlavního města Prahy ve výši 20.000.000 Kč