english

Když člověku nic nedáš, tak nemá co zahodit

Václav Kuneš hovoří s Jiřím Kyliánem

Zdroj: Archa noviny, 05-06/2012, v on-line podobě zde: www.archatheatre.cz/cs/casopis/cislo/05-06-2012/

 

Václav Kuneš: Nataša a já o Vás často mluvíme jako o našem uměleckém otci. Co Vy na to?
 
Jiří Kylián: Já bych spíše řekl, že byste mě měli nazývat uměleckým praotcem. Poslouchej, já ti řeknu několik takových hlouposti a nějak si to přeber. Takový umělecký otec... to je docela závažná věc. Co bylo a je pro mne důležité je nejenom tvořit choreografie, ale dát lidem šanci se také něco naučit a poznávat další a další lidi; to platí jak pro tanečníky, tak pro publikum. To znamenalo zvát do Nederlands Dans Theater ty nejlepší choreografy, které jsem znal. NDT bylo takové hnízdo, z něhož se vylíhlo hodně nových myšlenek. Jednalo se o velkou líheň. Takže v tomto smyslu možná nějakým tím praotcem něčeho tak trochu jsem. 
 
Václav Kuneš: K té líhni - pro mne se jednalo o důležité momenty jako ze života, nejenom z toho sálu, divadla či práce. 
 
Jiří Kylián:  Lidskost má v kumštu opravdu velké a důležité místo. Každý člověk je jiný a mně vždycky záleželo na tom, dokázat v lidech probudit právě ten jejich specifický talent. Je lhostejné, jakou má mít podobu. 
 
Václav Kuneš: Ale asi ne každý je schopen to nějak přijmout...
 
Jiří Kylián: Všechno záleží na každém člověku, na jeho velkorysosti a schopnosti přijímat takové věci. Každý má svou svéráznou individualitu nebo také sobectví, které mu neumožňuje takové věci přijímat... Člověk musí mít jistou dávku otevřenosti a dokázat se přihlásit k tomu, že takový nebo takový podnět přijal, což není tak jednoduché, protože se jedná o složité psychologické věci. 
 
Václav Kuneš: Jak jste se to naučil?
 
Jiří Kylián: Myslím, že jsem se k tomu z velké části dopídil sám, ale než jsem se to naučil, udělal jsem šílenou spoustu chyb. A když si člověk dokáže ty chyby přiznat a poučit se z nich, má z toho takovej velkej majetek. Starý rčení, že chybami se člověk učí, platí už tisíce let. Ale skutečně se umět z těch chyb poučit, neopakovat je anebo se alespoň snažit je neopakovat, je strašně důležité. Myslím si, že jsem jaksi z velké části takovej samouk. 
 
Václav Kuneš: Jednou jste vyprávěl, jak jste byl zaskočen otázkou dítěte, jestli byste chtěl něčím ještě být nebo jestli už něčím jste. A vlastně jsme se nikdy nedostali k tomu, co jste odpověděl. 
 
Jiří Kylián: No, teď jsem - penzistou, jako důchodcem. Je mi 65... a jsem nastydlej.
 
Václav Kuneš: Aha, takže teď už jste jenom důchodcem?
 
Jiří Kylián: Hmmm, to je trošku jinak. Vždycky jsem nějakým způsobem vyučoval, ale v podstatě jsem měl pocit, že nikdy nikoho nic nenaučím. Teď jsem si uvědomil, že kdybych zemřel a to, co jsem se naučil, bych nedal někomu dál, tak to prostě se mnou zemře. Ale nejenom to! Byla by škoda, kdyby někdo neměl nic k zahození. Rozumíš... Když vědomosti nikomu nedám, nebude mít co zahodit, a tak jsem se rozhodl se o své vědomosti podělit. Pokud za něco stojí nebo nestojí, je šumafuk. Chtěl bych se rozdělit s lidmi, kteří o to mají zájem, ale také proto, aby mohli zahodit to nepotřebné. Myslím takové zkušenosti, které nejsou ani vědomostmi či moudrosti, které člověk nastřádá v životě. Není zapotřebí, aby někdo musel tyto zkušenosti znova vymýšlet nebo zažívat, protože už zde jsou. A člověk by je měl využívat jako takovej polštář pod ****, aby si zase mohl sednout o kousek dál a nevymýšlet znovu trakař. Já myslím, že mi rozumíš, ale jestli napíšeš takovou blbost, tak tě zabiju. 
 
Václav Kuneš: Rozumím, jasně. Ne, já to upravím a něco vyhvězdičkuji. 
 
Jiří Kylián: Ale rozumíš mi dobře?
 
Václav Kuneš: Jo, rozumím. Zkrátka není třeba znova vynalézat kolo, že jo?
 
Jiří Kylián: Přesně tak. A jiná daleko důležitější věc je, že dneska večer hraje FC Barcelona s AC Milan, tak se na to koukej. 
 
Václav Kuneš: Aha, díky. Najdu nějakou hospodu a budu se koukat.
 
 
 
 
 
 
 

Divadlo Archa

Na Poříčí 26, 110 00, Praha 1
telefon: +420 221 716 111
e-mail: archa@divadloarcha.cz

Pokladna

telefon: +420 221 716 333
pokladna@divadloarcha.cz

Otevírací doba

pondělí - pátek | 10 - 18
a vždy 2 hodiny před začátkem představení
Divadlo Archa je podporováno grantem Hlavního města Prahy ve výši 20.000.000 Kč

Divadlo Archa je podporováno grantem Hlavního města Prahy ve výši 20.000.000 Kč